کد خبر:81845 تاریخ انتشار : 1396/6/2-11:14:29
یادداشت دانشجویی ؛
یکی از معضلات اساسی کشور، فقدان تعامل سازنده بین صنعت و دانشگاه است.
محسن حیدری؛در جامعه امروزی، یکی از معضلات اساسی کشور، فقدان تعامل سازنده بین صنعت و دانشگاه است.
لینک کوتاه http://chb.bso.ir/id/81845
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی استان چهارمحال و بختیاری ؛ محسن حیدری؛در جامعه امروزی، یکی از معضلات اساسی کشور، فقدان تعامل سازنده بین صنعت و دانشگاه است.
هنگامی که از توسعه یک کشور بحث به میان می آید، در کنار رکن هایی همچون استقلال، امنیت، آزادی و ... به رکن مهم دیگری بر می خوریم که صنعت آن کشور است.
اهمیت این رکن از آنجایی آشکار می شود که با توسعه صنعت ملی، ارزش افزوده و اشتغال به وجود آمده و این موضوع خود موجب درآمد و رفاه آحاد مردم شده و امید به زندگی را بالا خواهد برد.
علی ای حال، در اهمیت پیشرفت صنایع در ایران شکی میان سیاست گذاران و صنعت گران خرد و کلان وجود ندارد. با این حال سال هاست که پیشرفت قابل ملاحظه ای در این زمینه نمی بینیم، حداقل از نظر مقایسه با دیگر کشورهای در حال توسعه و کشورهایی مانند کره جنوبی که زمانی به مراتب در سطح پایین تری از اقتصاد و صنعت کشور ما قرار داشتند.
اما چرا این گونه است؟
این سوال پاسخ های گوناگونی را می تواند در بر داشته باشد:
-تاریخچه صنعت ایران
- نبود عزم جدی در خصوصی سازی صنایع در بین دولتمردان
- فقدان دانش و فناوری مورد نیاز در برخی زمینع ها.
- کمبود مواد اولیه در برخی صنایع
- وجود تحریم ها
اما مهم ترین دلیل که خود به نوعی راه حل دیگر عوامل نیز می باشد، نبود ارتباط موثر میان صنعت و دانشگاه است.
برای رفع این معضل نخست بایستی ریشه های ان را شناخت و سپس با بهره جستن از الگوهای موفق خارجی و گاها داخلی، تکیه بر توان و ظرفیت دانشگاه ها و صنایع و ارائه راه حل های کاربردی و مناسب با وضعیت موجود کشور به حل ان پرداخت.
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: