کد خبر:81547 تاریخ انتشار : 1396/5/29-10:55:24
مسئول معاونت علمی ناحیه بسیج دانشجویی استان چهارمحال و بختیاری ؛
دو انتخاب متناقض : حجتی نماینده خود کفایی در دولت و شریعتمداری نماینده بازرگانی چی
سید علی میراحمدی چالش مهم حجتی در ۴ سال پیش رو رقیب قلدرش یعنی شریعتمداری است.
لینک کوتاه http://chb.bso.ir/id/81547
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی استان چهارمحال و بختیاری؛چالش مهم حجتی در ۴ سال پیش رو رقیب قلدرش یعنی شریعتمداری است. شریعتمداری از پشتیبانی جریان بازرگانی‌چی در دولت برخوردار است و دولت هم نانوشته ماموریت افزایش واردات را به او داده است. دولت به دنبال آزاد کردن حجم بیشتری از پول نفت است. حجتی با شریعتمداری به مشکل برخواهد خورد. این به راحتی قابل پیش بینی است. در گذشته بخش مهمی از واردات، کالاهای کشاورزی بوده که حجتی در ۴ سال گذشته آنها را کاهش داده است. اما برای دولت که واردات بیشتر به معنای آزاد شدن پول نفت بیشتر است، شریعتمداری اولویت بیشتری دارد تا حجتی. ۴ سال سختی برای حجتی متصور است. او علاوه بر مبارزه با جریان واردات‌چی مثل اتاق بازرگانی باید با یک بازرگانی‌چی قَدر همچون شریعتمداری هم درگیر شود.
حجتی کارنامه‌ای قابل قبولی دراقتصادمقاومتی دارد. حجتی مهم‌ترین رکن اقتصاد مقاومتی در کشاورزی یعنی خودکفایی در تامین غذای اساسی را خیلی خوب اجرا کرد. یکی از شاخص‌های آن هم نسبت واردات غذای اساسی به واردات کل است که در دوره چهارساله گذشته به صورت مستمر کاهش یافت و در سال ۹۵ به حدود ۸ درصد رسید.
(هرچند که عوامل لابی گری در مجلس به دنبال بازپس گیری بازرگانی از جهاد کشاورزی هستند )اما تا به حال قانون تمرکز اختیارات کشاورزی که کمی قبل از شروع وزارت حجتی تصویب شده بود، امکان و اختیارات بسیار خوبی برای حجتی ایجاد کرد و حجتی هم به خوبی از آنها استفاده کرد. مهم‌ترین امکان، اهرم کردن واردات برای تقویت تولیدداخل بود. حجتی به خوبی توانست واردات را مدیریت کند و به خدمت تولید داخل دربیاورد البته حجتی در مسئله تنظیم بازار به مشکل خورد و انتقادهایی به او در این زمینه وارد است.
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: